Zaznava škode zaradi toče v manj kot treh minutah Komentirajte

Kamere visoke ločljivosti zaznajo vsako vdolbino

Po neurjih s točo je treba številna vozila v najkrajšem možnem času pregledati glede poškodb zaradi toče. S pomočjo 17 kamer Manta visoke ločljivosti družbe Allied Vision, adomein skener toče MIKo (nemška kratica za mobilni identifikacijski sistem za napake na površini vozila) hitro in temeljito zazna tudi najmanjše udrtine, kar pospešuje postopek ocene odškodnine za zavarovalnice in lastnike vozil.

Sistem pametnega vida je sposoben obdelati veliko število pregledov vozil v veliko krajšem času, kar povečuje učinkovitost, saj bi bilo treba ocene sicer izvajati ročno.

Izziv

Neurja s točo so vedno pogostejša

Zaradi podnebnih sprememb se pogosteje pojavljajo močna neurja s točo, ki je lahko velika tudi kot žogice za golf. Toda tudi manjši ledeni delci številna vozila pokrijejo z neštetimi udrtinami, tako manjšimi, kot tudi večjimi. To je frustrirajoče za lastnike vozil v prizadeti regiji, a dobro za poslovanje nemškega podjetje adomea GmbH (le-to se ukvarja z naprednimi optičnimi meritvami in avtomatizacijo) – ko imajo zavarovalnice ter cenilci kljub dodatnemu osebju težave pri obravnavanju zaradi številčnosti primerov, lahko ta mobilni skener škode toče pomaga prihraniti čas. Poleg tega je ta skener edina tehnologija, ki omogoča popolno dokumentacijo škode. Zahvaljujoč kameram z visoko ločljivostjo, MIKo zazna podrobnosti veliko bolj detajlno, kot bi jih lahko zaznal cenilec.

Rešitev

Odsev vzorca kaže poškodbe

Cenilcem v regijah, ki jih je uničila toča, ni treba obiskati podjetja adomea v Bochum, da bi ocenili škodo na vozilu; MIKo sistem je mobilen, se prilega v kovčke standardnih velikosti, njegova postavitev pa je enostavna, tako da lahko sistem za zaznavo škode hitro vzpostavimo na primer v skladišču. Njegova konstrukcija iz aluminijastega okvirja s površino približno 50 m² zagotavlja dovolj prostora za pregled celotne površine katerega koli trenutnega modela vozila. Stene, ki obkrožajo vozilo, so opremljene s projektorji, ki na stranice poškodovanega vozila projicirajo vzorec, kamere pa zaznavajo popačenost vzorca. Sistem tvori 17 kamer, ki so nameščene v različnih položajih tako, da zajamejo celotno zunanjost vozila.

Podobno kot pri klasičnem cenilnem postopku se opazuje odsev vzorca na površini vozila. Toda v nasprotju s človeškim opazovalcem, MIKo zagotavlja objektiven rezultat meritve po metrični lestvici. Z opazovanjem odboja je mogoče zanesljivo zaznati tudi najmanjše površinske napake. Za registracijo najmanjših nepravilnosti in popačenj na površini se uporabljata dva modela kamer Allied Vision z visoko ločljivostjo: kamera Manta G-609 s 6 milijoni slikovnih pik, opremljena s progresivnim senzorjem Sony ICX694 CCD, ki zagotavlja 15 slik na sekundo pri polni ločljivosti (2752 × 2206) in kamera Manta G-917 z ločljivostjo 9 milijonov slikovnih pik iz iste družine kamer, ki vsebuje 1” senzor Sony ICX814 s tehnologijo EXview HAD II, ki ga odlikujeta izjemna kakovost slike in visoka ločljivost.

Prednosti

Zaznajte več kot s prostim očesom

Trenutno je pet mobilnih MIKo sistemov pripravljenih za uporabo po vsej Nemčiji in se uporabljajo povsod, kjer pride do poškodb zaradi toče. V takih primerih adomea kot partner tesno sodeluje z različnimi zavarovalnicami. Glede tega, koliko je mogoče celoten postopek ocenjevanja, izračuna in regulacije škode v celoti digitalizirati, se trenutno po vsej panogi živahno razpravlja. Skener poškodb zaradi toče je trenutno v večini primerov le podpora strokovnjakom in ni v celoti prevzel postopka ocenjevanja. Kljub temu se med zavarovanci hitro povečuje sprejemanje »umetnega vida kamere«, ki v dvomljivih primerih ”vidi” več, kot človeško oko, tako da se nekateri raje zanašajo na tehnologijo kot na cenilca.

Rezultate, oz. natančneje posamezne vdolbine, je mogoče razvrstiti ne samo glede na obliko in globino, temveč tudi glede na del šasije, na katerem se poškodba nahaja. Vizualni prikaz škode je vključen v poročilo o škodi, ki se ustvari samodejno. Z uporabo razpoložljivih vmesnikov se je mogoče povezati z običajno programsko opremo za izračun škode. Uporaba sistema je mogoča celo preko tabličnega računalnika.

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja